“Jak mniej myśleć” to książka przeznaczona dla osób wysoko wrażliwych napisana przez terapeutkę Christel Petitcollin. Jest to nie tylko poradnik, ale przede wszystkim charakterystyka osób z tą przypadłością. Dzięki niej nie tylko uzyskamy wiele przydatnych rad jak zmniejszyć natłok myśli, ale przede wszystkim dowiemy się, czy należymy do tego szczególnego grona osób określanych tu jako wyjątkowo zdolne lub wysoko wrażliwe.
Dla kogo przeznaczona jest książka “Jak mniej myśleć”?
Jest ona dedykowana osobom wysoko wrażliwym. Autorka przez lata swojej praktyki jako terapeutka odkryła, że niektórzy ludzie o dużych zdolnościach, zwłaszcza dużej inteligencji emocjonalnej inaczej patrzą na świat. Odbierają go nad wyraz mocno. Wszystkie bodźce, które do nich trafiają odbierają mocniej niż przeciętni ludzie. Nie jest to w żadnym przypadku stan chorobowy. Autorka podkreśla, że chodzi jedynie o różnice w odczuwaniu rzeczywistości.
Kim jest osoba wysoko wrażliwa?
Osoby nadwydajne mentalnie cechują się wzmożonym działaniem prawej półkuli. Objawia się to między innymi tym, że są one niezwykle spostrzegawcze. Zauważają tak małe detale, jak zmiana tembru głosu danej osoby. Taka konstatacja, jednak u zwykłej osoby pomijana jest jako mało ważna i spychana na dalszy plan. Podczas gdy osoba wysoko wrażliwa będzie analizowała ją dalej. Zastanowi się, czy zmiana tembru głosu oznacza, że jej rozmówca jest zdenerwowany. Potem pomyśli, czy są jeszcze jakieś inne przesłanki świadczące o takiej emocji. Dalej będzie dywagować, co mogło spowodować, że jej rozmówca się zdenerwował.
Analizując każdy szczegół, szukając jego przyczyn i konsekwencji mózg pracuje nieustannie na najwyższych obrotach. Postronnym może wydawać się to całkiem, fajne. W zasadzie przypomina trochę supermoc. Jednak trudno się przez to skupić na przykład na jakiejś pracy, czy zadaniu, gdy każdy najdrobniejszy szczegół rozprasza naszą uwagę. Osoby wysoko wrażliwe nieraz same posądzają się o szaleństwo i marzą o tym by móc choć na chwilę wyłączyć swój super mózg. Jednak nie jest łatwo poradzić sobie z nieprzerwanym natłokiem myśli. Kiedy wyłączy się bodźce pochodzące z zewnątrz, mózg sam zorganizuje sobie zajęcie i zacznie przemyśliwać na nowo wspomnienia i plany, zamiast koncentrować się na danym zadaniu.
Jak okiełznać zalewający nas natłok myśli?
Christel Petitcollin radzi jak będąc osobą nadwydajną radzić sobie ze światem zewnętrznym i własnym wnętrzem. Pokazuje na przykładach swoich pacjentów, jak postępować i uczyć się obsługi samego siebie. Ta pozycja nie tylko daje zbiór gotowych rad, ale również pokazuje, że nikt nie jest sam na świecie, ale istnieje więcej osób, które przez wysoką wrażliwość mają problemy z doświadczaniem codziennej rzeczywistości. Także osoby nie będące tak mocno uwrażliwione na bodźce mogą z tej książki nauczyć się jak łatwiej się skupić i nie poddawać się natłoki myśli.
People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com